Nedelja 04.03.2018.
00:30
Vestionline, superzena.b92.net

Prah koji leči preko 300 bolesti

pixabay.com
Zeleno zlato

Reč je o moringi, drvetu koja raste u podnožju Himalaja i u nekim regijama Indije, Afrike, Pakistana, Tajlanda. 

Baš kao i druge popularne namirnice, zdravstvene blagodeti moringa drveta su poznate u raznim kulturama hiljadama godina unazad. Prema "Gugl" trendovima, interesovanje za moringu je rapidno poraslo poslednjih pet godina. 

Lekovita svojstva moringe 

Prema studiji objavljenoj u žurnalu "Phytotherapy Research" kora, sok, list, koren, seme i cvet moringe su se tradicionalno koristili za lečenje raznih bolesti, uključujući: otok, artritis, epilepsiju, poremećaj štitaste žlezde, bolesti anemije, kod bakterijskih, gljivičnih, virusnih i parazitiskih infekcija. 

Kao da to nije dovoljno, ovo "magično drvo" je takođe povezano sa pozitivnim efektima na rast funkcije kože i kose, zdravlje kostiju, imunitet, kod kardiovaskularnog zdravlja, zdravlja očiju i prevencije raka. Osim toga, pripisuje joj se i afrodizijačko dejstvo - muškarcima pomaže kod erektilne disfunkcije, a ženama povećava užitak u seksu. 

Moringa je danas postala trend u ishrani zbog hranljivih materija. Njeni listovi sadrže više vitamin A nego šargarepa, više kalcijuma od mleka, više gvožđa od spanaća, vitamina C od pomorandži, više kalijuma od banana i proteina od jogurta.

Kako se koristi u ishrani? 

Moringa ima iznenađujuće lep ukus, a zbog svega navedenog ova biljka odličan je dodatak ishrani. Lišće moringe se najčešće melje u prah i pije kao čaj, a od njega se prave i salate i začini. 

Za početak će vam trebati oko 6 grama na dan (oko dve i po kašičice ili šest kapsula). Moringu možete umešati u napitke, hleb, kolače, supe, umake, a možete započeti dan napitkom od kašičice moringe, kašičice meda i soka od pola limuna pomešanih s vodom. 

Osim u ishrani, moringino ulje se koristiti i u kozmetičkoj industriji za izradu parfema.

2024 © - Vesti online