Petak 16.02.2018.
19:11
B. Miličić - Vesti

Zabranjena dela pred publikom

B. Miličić
Anka Brašoveanu i Nenad Uskoković

Na njihovom repertoaru bila su dela slovenskih kompozitora 20. veka, a koncert je bio svojevrsna promocija njihovog prvog zajedničkog CD "Zaostavština Istoka".

Uskoković i Brašoveanu su predstavili dela srpskih kompozitora Miloja Milojevića, Isidora Bajića, Vasilija Mokranjca i Dejana Despića, ali i Igora Stravinskog, Bohuslava Martinua i Dmitrija Šostakoviča.

Zajedničko za sve ove autore je da su njihova dela, iz ideoloških razloga, u tadašnjim socijalističkim zemljama istočne Evrope bila potisnuta u drugi plan.

Dvoje muzičara iz Rumunije i Srbije sarađuju od 2009. godine kada su oboje bili deo programa Colluvio koji vodi Majnhard Holer i podiže mostove među mladim umetnicima u istočnoj Evropi, prvenstveno na prostoru nekadašnje Jugoslavije.

B. Miličić

Na koncertu u Kulturnom centru Gastajg publika je uživala slušajući retko izvođene i skoro u ovoj sredini nepoznate kompozicije kao što su "Legenda o Jefimiji" op. 25 Miloja Milojevića, "Đavolan" Isidora Bajića ili "Siciliana" Dejana Despića.

Tu su i kompozicije Igora Stravinskog (tema iz opere "Mavra"), Vasilija Mokranjca (Stara pesma i igra), Bohuslava Martinua (Varijacije na temu Rosinija) i Dmitrija Šostakoviča (Sonata za violončelo i klavir op. 40).

Svaka od kompozicija nagrađena je dugim aplauzom, a podsticaj publici za takvu reakciju bilo je i kratko objašnjenje Nenada Uskokovića o autorima, delima i njegovoj sudbini u vreme socijalističkog jednoumlja i vremenu "privođenju muzike potrebama revolucije", kako to u analizi ističe prof. dr Miroslav Hadžić.

Njegova analiza muzičkog stvaralaštva 20. veka u zemljama realsocijalizma sastavni je deo opreme CD "Zaostavština Istoka".

Nenad Uskoković, zadovoljan reakcijom publike, posle koncerta je istakao da su on i Anka Brašoveanu bili vođeni željom da publici predstave nešto što se retko čuje u ovoj sredini.

- Još u muzičkoj školi u Srbiji imao sam prilike da sviram neka od dela srpskih kompozitora za koja se van granica Srbije nije uopšte ili se vrlo malo znalo. Naš repertoar na ovom koncertu bilo je nešto novo za publiku, ali i dobra prilika da mi izađemo na koncertnu scenu s nečim što je potpuno novo i nepoznato ovdašnjoj publici. Moram da priznam da se i nama sviđaju ove kompozicije, a dobra je bila i reakcija publike na koncertu - kazao je Nenad Uskoković.

Od Zemuna do Minhena

Uskoković je rođen 1989. godine u Zemunu, gde je završio osnovnu i srednju muzičku školu "Kosta Manojlović" u klasi prof. Nade Jovanović. U Detmoldu u Nemačkoj 2006. godine započeo je studije kod prof. Ksenije Janković koje je okončao 2012. visokom završnom ocenom. Dobitnik je brojnih nagrada na domaćim i međunarodnim takmičenjima, a kao solista i kamerni muzičar nastupao je širom Evrope. Član je više kamernih sastava i učesnik različitih festivala. Od 2012. radi kao profesor violončela u Minhenu.

 

 

2024 © - Vesti online