Nedelja 03.07.2016.
21:30
D. Lukić - Vesti

Izlaskom iz Unije kaznili svoju decu

Reuters
Zarobljena mladost: Referendum razara posledice

Najnovije ispitivanje javnog raspoloženja Britanaca pokazuje da je 75 posto mladih, od 18 do 24 godine starosti i 56 procenata onih od 25 do 49 godina glasalo da zemlja ostane u Uniji, dok je 44 posto starijih od 65 godina bilo za raskid sa Briselom.

Generacijski razmak potvrdio je kao retko kad u istoriji podelu koja je na trenutnoj javnoj sceni toliko žestoka i toliko ostrašćena da se na mnogim mestima i slučajevima graniči s histerijom. Londonski "Gardijan" sakupio je seriju primera gorčine iskazane prema rezultatu referenduma, ne samo između simpatizera jedne ili druge opcije nego i među najbližim prijateljima, pa čak i unutar porodica.

Sami svoje gazde

Pobornici raskida sa Unijom na frustracije većinom mladih Britanaca odgovaraju "krunskim" argumentom - vraćanjem suvereniteta iz Brisela, Britanija se "vraća kući", ponovo će da sama odlučuje kako će da troši svoj novac, kako će da finansira svoju besplatnu zadravstevnu službu, šta će da radi sa preko 200 miliona funti koje trenutno uplaćuje u "kasu bez dna" EU i, najzad, suvereno će da odlučuje koliko će imigranata da pusti na ostrvo.

- Čim sam se vratila sa glasanja, bila sam izložena kiši pogrda zato što sam glasala za ostanak u Uniji, a kada su moji roditelji za to saznali, nazvali su me budalom i odmetnikom iz porodice - javila se Stefani Livingston iz Mersisajda.

Džejmi iz Jorkšira pojavila se u kontakt emisiji Radija BBC 4 da plačući saopšti:

- Moja majka je glasala za napuštanje Unije zato što ne podnosi da joj se nebritanci šetaju po zemlji. To, po meni, nema nikakvog smisla i prosto ne želim da je više vidim. Od petka samo prestali da međusobno govorimo - rekla je razočarana ćerka.

Primerak iz nastalog "građanskog rata" jeste i mlada studentkinja i Jorkšira.

- Koliko god da volim moje roditelje, posle ovog referenduma gledam ih sasvim drugim očima.
Hiter iz Mančestera otkazala je poziv ujaku da prisustvuje njenom venčanju zato što je glasao za Bregzit. Londonski "Ivning standard" navodi celu seriju primera o ovoj generacijskoj podeli na temi referenduma. Jedan je i slučaj mlade žene iz Lidsa:

- Zbog animoziteta prema EU, moji roditelji glasali su protiv moje želje i prava da živim i radim u skoro 30 zemalja. Sve za šta sam se borila i radila od kako znam za sebe, ovim referendumom je bačeno u vodu, uglavnom zbog iracionalnog straha od imigranata iz istočne Evrope i Afrike, koji će, navodno, da nam preuzmu naša radna mesta.

2024 © - Vesti online