Petak 04.06.2010.
01:33
Vestionline

Bataševo, naselje iz 6000. pre nove ere

Arheološki lokalitet Bataševo, na obodima gradske opštine Mladenovac, na ovoj izložbi predstavljen je nalazima iz starijeg neolita.

Oko 150 izloženih predmeta, raznih oblika i namene, iz perioda oko 6000 godina pre nove ere, svedoče o postojanju organizovanog naselja, sa ukopanim zemunicama.

Objekti su imali drvenu armaturu u vidu prepleta premazanu ilovačom i krov, verovatno na dve vode, koji je bio pokriven slamom ili trskom.

Vidljivi tragovi zidnog slikarstva sa upotrebom bele i sive boje, su najstariji ovakvi nalazi u okviru kultura Evrope i Balkana, a na ovoj izložbi mogu se videti na fragmentarno sačuvanim delovima zidova.

Pretpostavlja se da je bela boja zapravo pigement dobijen mlevenjem ljuštura puževa ili školjki.

Može zaključiti da je ovakav objekat imao posebnu namenu ceremonijalnog ili kultnog karaktera.

Najveći broj predmeta prikazanih na ovoj izložbi izrađen je od pečene zemlje. Keramičke posude su različitog oblika i pokazuju veliko umeće bataševskih keramičara.

Jedinstvena posuda, i možda i najzančajniji predmet do sada iskopan sa ovog lokaliteta, je Bataševski pitos aksoidnog tela i zakošenog oboda koji je neobično velikih dimenzija, sa spiralno nalepljenom rebrastom trakom i čepovima i sa ravnim dnom. Bio je bojen i sa spoljašnje i sa unutrašnje strane.

Značajni su i nalazi posuda koji na trbuha lonca imaju otiske ruba rečne školjke ili njihovu imitaciju. Osim posuda za svakodnevnu upotrebu i kultnu namenu, od pečene zemlje su izrađivani i žrtvenici, figurine i predmeti za igru različitog oblika.

Od antropomorfnih figurina najznačajniji je nalaz Bataševske Venere, figura žene izuzetne lepote i prefinjene izrade sa istaknutim oblinama, čime je tokom starijeg neolita isticano poštovanje kulta majke.

Predmeti od kamena su korišćeni kao alati, posebno su zanimljivi nožići providni kao staklo, a od kostiju su izrađivane igle, amuletim, šila.

2024 © - Vesti online