Sreda 24.06.2015.
18:00
D. Dekić - Vesti

Podmuklo udaranje u leđa Srbije

Tanjug
Na različitom kursu (sleva): Ivan Tasovac, Aleksandar Antić i Srđan Verbić

Vučić je, kako se nezvanično čulo, tražio od svih ministara da se pojedinačno izjasne da bi na kraju izneo svoj stav.

Tako se pokazalo da u trenutku kad javnost zvoni na uzbunu zbog dokumenta koji bi ostavio trajni žig na srpskom narodu, u Vučićevom kabinetu ima i sasvim suprotnih mišljenja.
Mihajlovićeva je, kaže naš izvor, otvoreno rekla da je za rezoluciju, dok Tasovac i Verbić nisu hteli da izjasne.

Tako je tekst britanske rezolucije, posle podela u javnosti, proizveo i nejedinstvo u samoj srpskoj vlasti.

Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za "Vesti" da su i do njega došle priče kako je troje ili četvoro članova Vlade ili podržalo ili se nije ogradilo od nacrta britanskog dokumenta.

- Rezolucija o Srebrenici je kvislinška demonstracija i direktan udar na Republiku Srpsku, pa ako bi je prihvatili, to bi značilo da je Srbija za ukidanje Srpske. Zato niko, a naročito ljudi iz vlasti ne smeju ni da pomisle da se solidarišu sa takvim tekstom - ukazuje Anđelković za "Vesti".

On kao jedino logičan sled u ovoj situaciji vidi sve članove Vlade Srbije iza stava da tekst rezolucije ne sme da zaživi kroz Ujedinjene nacije.

- Mnogi se, međutim, kandiduju za neku svoju buduću ulogu u zemlji i veruju da je u kadriranju presudni faktor Zapad. Zato im je izgleda važnije da budu u milosti stranaca, nego onih koji sada vode srpsku politiku - zaključio je Anđelković.

Ako je iza kulisa i bilo razmimoilaženja, na svetlost dana izašao je jedinstveni stav Vlade Srbije izrečen u pismu članicama SB UN, u kome Beograd ističe da je Srbija s iznenađenjem dočekala Nacrt teksta rezolucije jer smatra da nasleđe prošlosti ne sme da bude prepreka zajedničkoj budućnosti.

- Srbija ne razume smisao i cilj rezolucije koja bi uticala na destabilizaciju u regionu, ali i destabilizaciju političkih odnosa u samoj Republici Srbiji - navedeno je u pismu u kojem se naglašava da bilo kakva rezolucija neće doprineti pomirenju u regionu, nego će, naprotiv, izazvati tenzije, trvenja i dodatno ga destabilizovati.

Beograd ipak traži veto?

Srpskim političkim krugovima struji informacija da je Beograd od Moskve već neformalno tražio da uloži veto na rezoluciju o Srebrenici u Savetu bezbednosti. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije navodno je spremno da uputiti i formalan zahtev. Inače, iz Beograda je u Njujork otišlo pismo adresirano na stalne članice Saveta bezbednosti - SAD, Britaniju, Francusku, Rusiju i Kinu u kome se navodi:
- Srbija odaje poštu svim žrtvama sukoba na prostoru bivše SFRJ i čvrsto je uverena da naša sećanja i aktivnosti, čiji je cilj da se prošlost ne zaboravi, treba da budu isključivo u funkciji pomirenja i promocije regionalne saradnje i dobrosusedstva.

Fatalna greška

Ministarka Zorana Mihajlović je rekla da bi išla u Srebrenicu sa premijerom zato što Vlada poštuje i svoje i tuđe žrtve i sve radi sa ciljem pomirenja u regionu, bez obzira na prepreke na koje nailazi. Upitan da oceni njenu izjavu, Anđelković kaže da ministarka "ako želi može da ide, ali da niko iz vlasti ne sme da podrži rezoluciju o genocidu".

- Odlazak u Srebrenicu 11. jula nije od presudnog značaja, ali prihvatanje rezolucije jeste fatalan - tumači ovaj analitičar.

2024 © - Vesti online