Subota 21.03.2015.
14:10
B92

Robijao 39 godina za džabe: Dobio milion dolara odštete

Reuters
Džekson na slobodi: Nedavno istraživanje lista "Ju-es-ej tudej" pokazalo je i da je šansa da policija uhapsi i zatvori Afroamerikance veća nego kod bilo koje druge grupe u SAD

Čovek koji je veći deo svog života proveo u zatvoru odlučio je da novčanu nadoknadu oslobođenu poreza, uplati u poseban fond, kojim će upravljati njegov dugogodišnji advokat.

- On je verovatno najmudrija osoba koju poznajem. Mislim da je posle svega što je prošao postao zaista veliki čovek. To što ću bar malo pomoći na početku njegovih narednih 39 godina i to što smo uspeli da izborimo ovu isplatu predstavlja veliku čast, rekla je Mišel Beri, advokat u organizaciji "Projekat nevinost".

Džekson je vest o novcu saznao od jednog novinara koji ga je zvao za komentar.

- Vau, nisam imao pojma. Vau, vau, to je stvarno fantastično, čoveče. Ne znam šta da kažem. Mnogo će mi značiti taj nova", rekao je Džekson za list "Klivlend plejn diler".

Džekson je zatvorenik koji je proveo najviše vremena u zatvoru pre oslobađajuće presude u SAD. On je sa još dva Afroamerikanaca osuđen 1975. godine za ubistvo trgovačkog putnika na ulici u Klivlendu, na osnovu svedočenja 12-godišnjeg dečaka koji je tvrdio da je bio svedok zločina.

Džeksonovi "saučesnici" Vajli Bridžman i njegov brat Roni, koji se sada zove Kvame Ađamu, takođe su oslobođeni.

Do preokreta u slučaju je došlo nakon što je skoro četiri decenije od zločina njegov jedini svedok, Edi Vernon, priznao u bolničkoj postelji da je priču izmislio.

Vernon je to priznao svešteniku koji ga je posetio 2013. godine u bolnici, a zatim je njegova tvrdnja potvrđena veštačenjem i svedočenjima i ustanovljeno je da je on u vreme ubistva bio u školskom autobusu.

Kako je rekao, njega je policija "navela" da svedoči protiv trojice osumnjičenih.

Džekson je imao 19 godina kada je osuđen, a nakon što je izašao iz zatvora sastao se sa Vernonom i oprostio mu.
Odšteta od milion dolara biće mu isplaćena na osnovu formule koju koristi sud u Ohaju, koja uzima u obzir "izgubljena potencijalna primanja".

Prema rezultatima istraživanja objavljenim prošle godine, jedan od 25 osuđenika na smrt u SAD je nevin, a 3.000 ljudi trenutno čeka izvršenje smrtne presude.

2024 © - Vesti online