Subota 09.11.2013.
19:50
Telegraf

Na pijacama se pojavio "falsifikovani" med

Vrlo je teško napraviti razliku između pravog i lažnog meda
 

Kilogram prirodnog meda košta od 500 do 600 dinara. Kako navode pčelari, ukoliko je cena mnogo niža, to je prvi znak za uzbunu da je u pitanju falsifikovani med, jer pčelari ne mogu niskom prodajnom cenom da pokriju troškove njegovog spravljanja. Sa druge strane, troškovi falsifikatora su mnogo niži pa se njima i duplo niža cena od cene prirodnog meda i te kako isplati. Raša Jovanović, koji se pčelarstvom bavi 20 godina ističe da je teško prepoznati prirodni med.


- Jedino se laboratorijskom analizom može ustanoviti poreklo i sastav meda. Ukoliko ga samo probate, ne možete da napravite razliku. Da bi to dokazali organizatori jednog sajma meda u Mađarskoj organizovali su mali test i dali posetiocima da probaju nekoliko vrsta meda. Ispostavilo se da su za najukusniji posetioci tada proglasili med koji nije prirodan. To samo dokazuje koliko je teško razlikovati pravi med od lažnog – kaže Jovanović.
 

Ipak, nije sve izgubljeno jer postoji nekoliko načina da i kao laik utvrdite da li je u pitanju prirodan med.
 

- Primera radi, kada uzmete med kašičicom i polako ga presipate u posudu on teče u jednom neprekidnom mlazu, poput konca, dok sav ne isteče iz kašičice. Drugi način je kupovati kristalizovani ili, kako je u narodu poznat, ušećereni med. Mnogi ne znaju da je to svojstvo prirodnog meda i da falsifikovani med ne može da se kristališe. Međutim, treba znati da cvetni med kristališe posle nekoliko meseci dok bagremov kristališe posle 2 ili 3 godine. Takođe, ta supstanca u tegli mora da bude kompaktna – objašnjava Miroljub Bukilić, koji se pčelarstvom bavi 23 godine.


Po ukusu, mirisu i boji samo iskusni pčelari mogu da prepoznaju prirodni med. Falsifikovani med sastoji se pretežno od kristal šećera, ali tu se mogu naći kukuruzni, kao i bombonski sirup koji se koristi u konditorskoj industriji. Kako biste bili sigurni da pazarite kvalitetan med, preporuka je da ga kupujete kod pčelara koji se time bave godinama i u koje imate poverenja.
 

- Med je najzdravija hrana u prirodi, ali i jedini lek koji lekar ne prepisuje. Med pomaže organizmu da bude zdraviji i otporniji, uništava bakterije i ima mnogo vitamina. Osim meda i propolis je izuzetno zdrav, a u prilog tome govori i činjenica da postoji grupacija lekara, takozvani apiterapeuti koji zagovaraju lečenje pomoću pčelinjih proizvoda – dodaje Bukilić.

2024 © - Vesti online