Utorak 27.11.2012.
02:47
Večernje novosti

Kostolac: Počela seoba mamuta

Foto - arhiva: Fosili mamuta biće spakovani, zajedno sa blokom tla u kojem se nalaze, u specijalnim metalnim sarkofazima
 

Na nekoliko desetina metara visokoj terasi brda Nosak, koje su rudarski bageri prepolovili kao parče torte, od ponedeljak vlada ogromno uzbuđenje među arheolozima, inženjerima i radnicima koji zajedno izvode pionirski naučno-tehnički poduhvat. Zvezda operacije je manipulant ogromne dizalice koji hirurški precizno navlači čvrstu oblogu metalnog sarkofaga na blokove tla u kojima se nalaze ponovo zatrpani fosili.


- Ogromne kosti su kalcifikovane i izuzetno krte, pa bi ih tradicionalni način iskopavanja i transporta uništio - kaže prof. dr Miomir Korać, direktor Arheološkog parka Viminacijum. - Ipak naši stručnjaci su kao i obično pokazali najlepšu nacionalnu osobinu, snalaženje u nemogućim situacijama. Osmislili su i precizno izradili specijalne metalne sarkofage u koje će spakovati fosile zajedno sa blokom tla u kome se nalaze. Tako ušuškani u kovčege, koji će biti teški i po 20 tona, bezbedno će biti transportovani vučnim vozovima do našeg naučno-istraživačkog centra na lokalitetu.
 

Izložba mamuta

Pokraj naučnoistraživačkog centra u Viminacijumu mehanizacija već uveliko kopa temelje za novu atrakciju, paleontološki muzej u koji će biti smeštena i mamutica Vika. - Temelji budućeg muzeja su dimenzija 50 puta 30 metara, a do sada smo iskopali više od 10.000 kubika zemlje, jer će mamuti biti smešteni u tlu tako da će posetioci moći da ih vide isto onako kako su ih videli arheolozi kad su ih pronašli - kaže prof. dr Korać.

Šef viminacijumskog tima naglašava da je seoba mamuta s Noska generalna proba preseljenja mamutice Vike iz sadašnjeg nesigurnog "stana" na rubu površinskog kopa, koja je planirana za proleće. Arheolozi kažu da će zahvaljujući novoj tehnologiji transporta fosila posetioci budućeg paleontološkog parka moći da vide ostatke mamuta u prirodnoj sredini, praktično na istom mestu gde su misteriozno skončali pre nekoliko desetina hiljada godina.


- Ideja je u suštini jednostavna, da se na blok zemlje prvo navuče obloga sarkofaga, a da se zatim vidijumskom sajlom iseče tle ispod i polako uvuče lim čime bi kovčeg dobio metalni pod i bio spreman za transport - kaže inženjer Cekić, autor nove tehnologije. - Naravno na terenu uvek mora da se očekuje neočekivano, pa se to desilo i sada. Zbog suše je zemlja postala trošna i procenili smo da bi vibracije sajle mogle da razbiju blok sa kostima. Odmah smo našli novo rešenje i konstruisali alat kojim ćemo ispod sarkofaga nežno uvlačiti tanke čelične profile jedan uz drugi i od njih napraviti pod.


Za nežno rukovanje teškim sarkofazima angažovana je dizalica nosivosti 55 tona, kaže Stefan Švarc iz preduzeća "Autotransport", koje je angažovano za prevoz mamuta širokim putem koji je probila mehanizacija površinskog kopa.

2024 © - Vesti online