Sreda 14.11.2012.
03:08
Večernje novosti

Evo šta bi spasilo Srbiju!

Menadžeri 570 javnih preduzeća u Srbiji žive znatno bolje od svojih kolega iz ”privatnog sektora”: Njihova lagodnost republičku kasu košta 97 mil. evra godišnje (Foto: Ilustracija)
 

Nestručno vođenje javnih preduzeća i nagomilavanje gubitaka, uprkos monopolima koje imaju, dovelo je do toga da je 45 odsto njihove tržišne vrednosti ”pojedeno” u proteklih deset godina. A za isti novac koji se troši na plate ovih direktora, država bi mogla da angažuje 570 vrhunskih menadžera iz inostranstva sa mesečnim platama od 10.000 evra, pod uslovom da se efikasnim upravljanjem ova preduzeća izvedu iz gubitaka - izračunali su u Uniji poslodavaca.

Boško Savković, generalni sekretar UPS, upozorava da će privreda doživeti potpuni kolaps ako se nastavi sa ovakvim manirima u kojima država ima dvostruke aršine prema firmama kojima gazduje i prema onima u čiji se rad ”ne meša”.

- Svi koji rade u privredi, odnosno realnom sektoru, trgovini, uslugama, posluju sa mnogo većim rizikom. Vlasnicima privatnih firmi banke će brže blokirati račune zbog nekih neizmirenih obaveza iako su ove firme u stalnom riziku da propadnu. Preduzetnici jedva krpe novac za plate i doprinose i svoje radnike slabije plaćaju jer sebi ne mogu da priušte velike rashode. S druge strane, javna preduzeća se otvaraju kako bi se pozapošljavalo što više ljudi ”sa lokala”. Ova se preduzeća i osnivaju da bi se udomili partijski kadrovi i baš zato je većina javnih preduzeća potpuno nerentabilna - ocenjuje Savković.

Svima manje plate

U celoj privredi radi 1.176.000 radnika, i tu spadaju svi koji su u realnom sektoru (prozivodnji) ali i oni koji se bave uslugama, trgovinom... Njihove su plate u proseku manje za najmanje četvrtinu nego što su zarade u javnim preduzećima.

Ni u sindikatima ne spore da se država ponaša po duplim standardima. U Savezu samostalnih sindikata Srbije kažu da te aršine na kraju najviše osećaju ”obični” radnici.

- Prava radnika u realnom i privatnom sektoru se uopšte ne poštuju, pa tako ispada da zaposleni u javnim preduzećima imaju privilegije. A, zapravo, radi se samo o dostojanstvenom radu. I tu bi država trebalo da interveniše i omogući svim zaposlenima da rade u uslovima koji su zagarantovani zakonom, bez obzira na to da li je vlasnik privatno lice ili je osnivač Republika, odnosno lokalna samouprava - kaže Dragan Zarubica, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.

S druge strane, profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže da je kritika poslodavaca opravdana, ali da mnogi direktori privatnih firmi imaju ”kratko pamćenje”:

- Direktori javnih preduzeća su, nema sumnje, veoma zaštićeni i privilegovani jer im status ne zavisi od uspeha, odnosno neuspeha firme. Oni svakako ne zaslužuju ono što dobijaju, jer je mahom reč o partijskim, a ne stručim pozicijama, a novac troše bahato i raskalašno.

2024 © - Vesti online