Subota 14.07.2012.
22:14
RTS

Ima li para za obećanja?

Smanjenje državne administracije neće biti dovoljna ušteda, ako se tome nadaju

Rast plata i penzija, uvođenje 13. penzije za one sa najnižim primanjima, dvostruko veći budžet za poljoprivredu, znači veća izdvajanja iz budžeta. Veći deo građana verovatno ne bi imao ništa protiv tih mera, ali stručnjaci se pitaju gde za to naći novac. Naročito, ako se ima u vidu obećano ukidanje nepotrebnih taksi i nameta, koje će smanjiti prihode u budžet.

Najavljeno smanjenje državne administracije, koliko god da bude, neće biti dovoljna ušteda, procenjuju ekonomisti.

"Podsticajne mere na planu novih investicija i novog zapošljavanja i po tom osnovu ostvarivanja većih poreza na zarade i uopšte poreza na promet to je jedina realna osnova da se, uz priliv stranih investicija poveća budžetski prihod", kaže Hasan Hanić, profesor Beogradske bankarske akademije.

Koalicioni partneri koji će činiti buduću vladu tvrde da su mere realne i da neće ostati samo mrtvo slovo na papiru. Imaju ideje kako da povećaju prihode u budžetu.

Jorgovanka Tabaković iz SNS-a kaže da se može uštedeti tamo gde se odliva u privatne džepove i onda stimulisati ljude i poreskom politikom i subvencijama.

"Ako pogledamo na šta se troše subvencije javnim preduzećima, kakvi su ciljevi koje je vlada postavila pred njih, ako pogledamo kolike su plate u agencijama i javnim preduzećima i kakav je plan javnih nabavki i kako troše svoja sredstva koja su indirektno sredstva budžeta, onda mi vidimo da i te kako ima prostora za uštedu", rekla je Verica Kalanović iz URS-a.

Dušan Bajatović iz SPS-a kaže da novac može da se nađe u uštedama, međutim tu ga nema dovoljno i mora da se nađe kroz dodatno zaduživanje i strane investicije.

"Nema trećeg, mi moramo da budemo svesni toga. Nije u ovom momentu problem, po mom viđenju stvari, koliko ćemo se mi zadužiti, nego kako ćemo taj novac potrošiti", rekao je Bajatović.

Nema ništa od predizbornih obećanja

Ekonomisti kažu da je važno da se pojačaju poreske kontole. Miroslav Zdravković smatra da je potrebno da se pokaže volja u borbi protiv sive ekonomije i da se adekvatno kažnjava neplaćanje PDV-a.

"Moguće je u kratkom roku doći do nekih jednokratnih prihoda mnogo je bitnija iduća godina i šta će sve od ovih mogućih želja ući u budžet za sledeću godinu", rekao je Bajatović.

Pogotovo ako se zna da buduća vlada planira da zadrži i vlasništvo u Komercijalnoj banci, za šta samo ove godine mora da uloži 100 miliona evra, kao i da omogući malim i srednjim preduzećima da PDV plaćaju tek kada naplate robu.

2024 © - Vesti online