Utorak 08.05.2012.
12:30
Ekipa "Vesti"

Matica aljkava, rasejanje gnevno


Milenko Todorović iz Štutgarta kaže da je proceduru prijavljivanja u privremeni birački spisak uredno obavio još 12. aprila, i tada su mu rekli da je sve u redu.


- Kada sam se u nedelju pojavio na biralištu u Konzulatu Srbije u Štutgartu, nije me bilo na spisku birača, a niko nije mogao da mi objasni zašto - ogorčeno konstatuje Todorović. Za svoje Ustavom zagarantovano pravo zakinuta je i naša čitateljka Svetlana Geret iz Diseldorfa.

Ćirilica i latinica


Vojislav Perišić iz Francuske se požalio da mu je Ambasada Srbije poslala poziv za izbore otkucan ćirilicom, a njegovo ime bilo je ispisano rukom i latinicom.


- Isto se desilo i prošli put. Pa, ko će nam čuvati ćirilicu i jezik, ako nećemo mi sami - pita Perišić.


Uzalud proverili spisak


Po rečima predsednika biračkog odbora, vicekonzula Nebojše Živanovića, u Štutgartu je bilo slučajeva da su, nakon provere, građani došli da glasaju, ali se ispostavilo da ih nije bilo na spisku. Oni su upućeni da se obrate Ministarstvu za državnu i manjinsku upravu u Beogradu. Milenu Renkl-Ristović, koja je u prvom krugu glasala u Štutgartu, zanimalo je da li u drugom može glasati u otadžbini, ali joj je rečeno da za ove izbore to nije moguće.

- Urgirala sam u Srbiji, a isto su učinili i službenici konzulata iz Diseldorfa. Na vreme sam znala da neću biti u Srbiji 6. maja i htela sam da svoje glasačko mesto iz Tiršove ulice u Beogradu, prebacim u Nemačku. Ali, i pored urgencija ništa nije pomoglo. Dobila sam papir na kojem piše da ne mogu glasati i to bez ikakvog dodatnog objašnjenja - kaže Svetlana Geret.


Većina građana Srbije u dijaspori koji u nedelju nisu mogli da glasaju, saznali su to neposredno pred održavanje izbora, kada vremena nije bilo da se reaguje. U pojedinim konzulatima oštećenim građanima su delili uputstvo o pravnom leku.

Generalni konzulat Srbije u Frankfurtu saopštio je da je Ministarstvo spoljnih poslova u okviru svojih nadležnosti učinilo sve da pripremi glasanje u inostranstvu, ali da "veliki broj naših građana koji se prijavio za glasanje u inostranstvu, nije upisan u birački spisak zbog propusta u radu opštinskih, odnosno, gradskih organa uprave". Konzulat je uputio nezadovoljne građane na Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, jer su oni nadležni za vođenje jedinstvenog biračkog spiska.

"Vesti" su pokušale da kontaktiraju to ministarstvo, ali se ministar Milan Marković nije javljao na telefon.


U Republičkoj izbornoj komisiji Srbije kažu da problem sa biračkim spiskom nije njihov.


- Nemamo ništa sa jedinstvenim biračkim spiskom. Adresa je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu i kod njih bi trebalo potražiti objašnjenje - kaže Veljko Odalović, sekretar RIK-a.  

2024 © - Vesti online