Nedelja 5. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 09.10.2013.
12:03
B. Božin - Vesti A

Talas nasilja (4): Izlet u zatvor

U oktobru prošle godine, u dva sata posle ponoći na berlinskom Aleksanderplacu, 20-godišnji Džoni K. je pokušavao da pomogne drugu sa kojim je u baru malo više popio da dođe do stanice podzemne železnice. Iznenada se iz mraka pojavila grupa od šest mladića koji su ga oborili na zemlju i brutalno šutirali. Posle više udaraca u glavu ostavili su ga nemoćnog na zemlji i nestali. Džoni K. je prenesen u bolnicu, gde je umro od izliva krvi u mozak ne dolazeći svesti.

Najbrojniji mladi kriminalci u Nemačkoj su dece emigranata: Zatvor Santa fu

Nedavno su članovi napadačkog čopora, svi emigrantskog porekla a neki su u međuvremenu pobegli u Tursku i bili izručeni nemačkom sudu, osuđeni između dve i četiri i po godine, jer nije moglo pouzdano da se utvrdi ko je od njih konkretno bio ubica. Slučaj je izazvao zgražavanje u celoj Nemačkoj zbog surovosti prema potpuno nepoznatoj osobi i ponovo rasplamsao debatu o mladalačkom nasilju. Nisu izostali ni komentari da ovaj i slični tragični slučajevi treba da se nazovu "nasiljem auslendera".


Potpredsednik frakcije vladajućeg CDU-a Ginter Krings najavio da će biti promenjeni zakoni, jer "sve brutalniji napadi i sve mlađi napadači" moraju da zabrinu čitavo društvo i da u "takvoj situaciji ne sme da se dozvoli da se na suđenje čeka mesecima samo zato što u sudu nema odgovarajuće prostorije".

 


Statistički podaci, ipak, pokazuju da je mladalačko nasilje u poslednjih pet godina konstantno u padu. Prema policijskoj statistici iz 2012. godine, broj mladih delinkvenata je sa 215.000 u 2011. godini pao na 200.000, znači za skoro sedam procenata. Ono što zabrinjava policiju je da 5-10 odsto počinilaca počini skoro polovinu delikata, to su višestruki povratnici u kriminal. Jedno istraživanje je pokazalo da su gotovo svi oni odrasli u kućama gde je nasilje bilo svakodnevica, da nemaju nikakvu ili vrlo malo škole, žive u velikim gradovima i najčešće su deca emigranata.

Mete Turci i Grci

Migranti koji žive i rade u Nemačkoj su takođe česta žrtva otvorenog nasilja, uglavnom desničarskih radikala. U Nemačkoj se upravo vodi jedan od najspektakularnijih procesa posleratne Nemačke - suđenje Beate Čepe, članice neonacističke organizacije Nacional-socijalističko podzemlje (NSU), čiji su pripadnici više od decenije likvidirali strance turskog i grčkog porekla, pretežno male privatnike i vlasnike kioska koji su bili „krivi" samo zato što su stranci.

Joahim Bauer, neurobiolog iz Frajburga, smatra da je najbitniji faktor za formiranje ličnosti mladog nasilnika u socijalnom odbacivanju i ponižavanju. Ono počinje kada su cele porodice na neki način izopštene, bilo zbog porekla, socijalnog stanja ili nečega drugog, ili se nalaze u fazi raspadanja. Polazak u školu samo ponavlja već viđenu mustru, jer takvo dete nije prihvaćeno u društvu i spirala se pojačava. Izbacivanje iz škole često dovodi do otpočinjanja kriminalne karijere. Ovaj naučnik ima i predlog: umesto kazni, bolje bi bilo mladom delinkventu pomoći u promeni perspektive, tj. da nauči da stvari posmatra iz ugla žrtve.


- U socijalnom suživotu veoma je važna sposobnost čoveka da se stavi u situaciju nekog drugog. Ova sposobnost razvija se između treće i 22. godine života, a mladi kod kojih razvoj kasni moraju da dobiju pomoć stručnjaka - smatra Bauer.


Grad Hamburg takođe pokušava da učini nešto na tom polju. Pred zloglasnim zatvorom Santa fu stoji pet mladih delinkvenata između 15 i 18 godina. Oni su deo projekta "Zatvorenici pomažu mladima", u kome treba da provedu jedan dan iza rešetaka i razgovaraju sa teškim kriminalcima koji su godinama unutra. Izabrani su jer su već počinili lakša krivična dela. Sadat, 36-godišnjak koji zbog ubistva već godinama izdržava kaznu i koji je domaćin grupe, priča mladićima da je i on odrastao u sličnim uslovima kao i oni. "Ja nisam pedagog koji će da vam servira čaj od kamilice, ovo je realnost", kaže Sadat. Ovi mladići provode neko vreme zatvoreni u ćelijama, pričaju sa doživotnim robijašima, jedu zatvorsku hranu i ne požele više da se vrate.
 

Branio decu

Biznismen Dominik Bruner hteo da zaštiti četvoro dece od napada dvojice maloletnih huligana na berlinskoj S-ban stanici. Pretučen je i u bolnici je podlegao povredama. Ovo nije jedini slučaj da su prolaznici mirno posmatrali scene nasilja na javnim mestima.

K  R  A  J

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online