Sreda 8. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
12
Četvrtak 17.03.2011.
12:18
Danas A

Srbija dala 6 milijardi evra za Kosmet

Svake sekunde iz budžeta Srbije odlazi 16 evra za Kosovo i Metohiju, podatak je do kojeg je došla nevladina organizacija Centar za praktičnu politiku, istražujući izdvajanja državnih institucija, fondova i preduzeća.

Niko ne zna koliko se novca izdvaja i do koga taj novac stiže na Kosmetu
 

Od 1999. do danas, prema zvaničnim procenama, na Kosmet se iz državne kase slilo oko 5,88 milijardi evra, od čega je samo u 2009. godini u južnu srpsku pokrajinu otišlo 450 miliona evra, ili je tako bar trebalo da bude, prenosi beogradski list "Danas".

Uprkos tolikom novcu, većina Srba na Kosmetu živi u siromaštvu, pogotovo oni u enklavama, infrastruktura je decenijama zapuštena, poslovni sektor se svodi na šverc, a kontrola trošenja državnih para, izuzev Državne revizorske institucije, koja je još u povoju, bukvalno ne postoji.

Tržišna inspekcija radila na Kosmetu?!

 

Zanimljivi i nejasni su i izdaci Ministarstva za trgovinu. Ovaj resor je za 11 godine potrošio za KiM skoro 170 miliona dinara, od čega za potrebe tržišne inspekcije više od četiri miliona. Nejasno je koje je to troškove imala tržišna inspekcija, s obzirom na to da državni organi Srbije nemaju pristup Kosmetu, kao i da gotovo nijedno srpsko preduzeće ne plaća porez Beogradu.

Podaci Centra za praktičnu politiku nalaze se na prošle sedmice pokrenutom internet sajtu "Koliko košta Kosovo“ (www.kolikokostakosovo.info).

Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, podseća da su brojku od pola milijarde evra godišnje za Kosmet javno iznosili državni zvaničnici, poput šefa vladine Kancelarije za saradnju s medijima Milivoja Mihajlovića, avgusta 2010, poslanika DS sa severa pokrajine Dragiše Đokovića, oktobra 2008, pa i sam predsednik Srbije Borisa Tadića, aprila 2010. godine.

"Najnovija tvrdnja ministra Gorana Bogdanovića da se za Kosovo izdvaja oko 250 miliona evra na godišnjem nivou u direktnoj je suprotnosti s podacima koje smo prikupili, pa čak i s njegovom izjavom iz 27. oktobra 2008. godine. Zato je potrebno otvoriti javnu debatu o trošenju tog novca. Naš cilj je da ukažemo na to da su izdvajanja za Kosovo velika i netransparentna i da se ne zna da li se novac daje socijalno ugroženima ili se koristi za druge svrhe. Prostor za sumnju svakako postoji. Srbija na Kosovu nema efektivnu vlast, odnosno inspekcije koje bi morale da kontrolišu kako se državne pare troše", upozorava Popović.

Prema do sada prikupljenim podacima za 2010, nema značajnijih smanjenja troškova, posebno ne onih koji i inače daju najveći novac, kao što su Fond za PIO, RZZO, Nacionalna služba za zapošljavanje i pojedina ministarstva, dodaje on.

Čak, prošle godine su troškove za Kosmet imale i agencije koje u 2009. nisu dale ni dinara, kao to su one za privredne registre, regionalni razvoj i prostorno planiranje, navodi Popović.

Izdaci ministarstava, dostavljeni Centru na osnovu Zakona o dostupnosti informacija, ukazuju da je samo njih deset, istina „najvećih potrošača“, do sada za Kosmet izdvojilo, po raznim osnovama, ukupno oko 182,5 milijarde dinara.

Najviše je dato iz budžeta Ministarstva za Kosmet, nekadašnjeg Koordinacionog centra i Fonda za Kosmet, i to oko 36 milijardi dinara. Informacije za period 1999 - 2002. nisu dostavljene istraživačima Centra.

Sledi Ministarstvo prosvete, koje je od 2004. do 2009. izdvojilo više od 26 milijardi dinara, sve uglavnom za tekuće troškove, to jest plate. Ministarstvo prosvete je za Kosmet ubedljivo najviše potrošilo 2008, i to skoro sedam milijardi dinara.

Ogroman novac daje i MUP, koji je od 2002. do 2009. izdvojio iz budžeta više od devet milijardi dinara za rad (izmeštenih) policijskih uprava Đakovica, Priština, Kosovska Mitrovica, Gnjilane, Peć, Prizren i Uroševac. zabeležili smo više nelogičnosti. Iako se teritorija koju pokriva i nadležnost nisu menjali, budžet PU Đakovica je prepolovljen.

Ova uprava, ionako najmanja, je 2002. dobila gotovo 48 miliona dinara, a u 2009. nešto manje od 22 miliona. Tokom godina smanjeni su i izdaci za PU Prizren, sa 72 miliona na 43 miliona dinara. S druge strane, novac se iz godine u godinu povećavao za PU Kosovska Mitrovica i Uroševac.

Ministarstvo rada i socijalne politike je od 1999. do 2010. izdvojilo više od pet milijardi dinara, od čega skoro pola za podršku porodicama s decom. Zanimljivo je da se mnogo daje za Centar za socijalni rad u Prištini, ukupno oko 370 miliona.

Ovo ministarstvo je izdvojilo čak 111 miliona dinara zaposlene u ustanovama koje ne rade. Ali, to je maltene pravilo. Drastičan primer je Elektroprivreda Srbije, rekorder po trošenju novca za plate „neraspoređenima“. Više od 24 milijarde dinara dao je EPS od 1999. na osnovu zarada svojih 5.000 zaposlenih na Kosovu.

Takođe, Ministarstvo za omladinu i sport je punih pet godina plaćalo plate zaposlenima u Sportskom centru „Boro i Ramiz“ u Prištini, koji od 1999. niti postoji pod tim imenom, niti iko od Srba tamo radi. Ovo ministarstvo je od 2002. do 2007. izdvojilo za ovu svrhu oko 45 miliona dinara. Podataka za poslednje tri godine nema.

Ministarstvo za NIP takođe privlači pažnju. Preko njega je od 2007. do 2010. za potrebe projekata osam drugih ministarstva izdvojeno 2,6 milijardi dinara. U kojoj meri se zbog toga unapredio kvalitet života kosovskih Srba, nije baš jasno. Isto važi za JP Putevi Srbije, koje je do sada potrošilo 3,6 milijardi dinara „za izvođenje radova na Kosovu“.

 

Ivanović: Ne znam koliko novca ide na Kosmet

Oliver Ivanović

Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM, kaže da ne zna koliko se novca godišnje izdvaja iz državnog budžeta za Pokrajinu.

"Znam da je budžet Ministarstva za KiM četiri milijarde dinara, što je gotovo isto kao i prošle godine i da imamo obavezu da izdvajamo novac za plate i materijalne troškove u 29 opština, kao i za mnoge projekte poput povratka, izgradnje kuća, socijalnih davanja. Mi plaćamo i materijalne troškove škola. Novac se iz budžeta Ministarstva prebacuje na opštinske račune", rekao je Ivanović za "Danas".

Na pitanje da li je siguran da novac odlazi u prave ruke i da ljudi imaju koristi od toga, i kako se sprečavaju zloupotrebe, Ivanović kratko navodi da u Ministarstvu postoji interna budžetska inspekcija, a tu je i DRI.

 

Trajković: Novac ne stiže do običnih ljudi

Momčilo Trajković

S njim s ne slaže Momčilo Trajković, koji je 2000-2003. bio jedan od lidera DOS, dakle tadašnje vlasti. On svih ovih godina živi u blizini Prištine, i na čelu je Srpskog pokreta otpora i Pokreta za KiM.

Trajković za "Danas" kaže da se još 2000. pominjalo da se u ime Kosmeta iz budžeta troši oko pola milijarde evra godišnje. „Kosovo je bilo i ostalo prostor za pranje novca. Možda na KiM ode i više od pola milijarde evra, a veliki deo ne stigne do običnih ljudi“, ističe Trajković.

Na pitanje da li su Srbi na KiM imali neke koristi od novca koji je izdvajan za puteve i sportske hale, on navodi da je deonicu od Lapljeg Sela do Gračanice „prošle godine napravio i modernizovao Hašim Tači, a Srbija je taj put samo krpila“.

Upitan da li su opravdani troškovi za tržišnu inspekciju, Momčilo Trajković navodi da su na centralni Kosmet zaista dolazili tržišni inspektori i da su imali volju da rade, ali da to nisu mogli, jer na Kosmetu jednostavno nemaju nikakve ingerencije.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 17.03.2011. 12:55
Sve se to nafatiralo i čeka da se rasformiraju paraleleni državni organi, pa onda zbogom i Kosmetu i onoj sirotinji što nema gde da ode. Bilo je na TV kako ljudima zakidaju i kada im dopremaju drva koja se šalju toj sirotinji. Po enklavama žene mese hleb kao u srednjem veku, a za 6 milijardi evra su mogli Švajcarsku da naprave.
Četvrtak 17.03.2011. 12:30
Otisle pare u podzemlje,temelj Franceticeve drzave.Zatvori u Srbiji su toliko mali da ne mogu da stanu veliki lopovi.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online