0
Petak 13.10.2017.
18:15 >> 22:22h

Zvezda pala posle drame: Ročesti promašio pobedu u Kaunasu

Tako blizu, ali poraz! Crvena zvezda je izgubila u prvom kolu Evrolige u Kaunasu. Žalgiris je posle drame slavio 78:76. Tragičar meča bio je plej crveno-belih Tejlor Ročesti, koji je imao šut za pobedu u "Zelenoj šumi", ali Amerikanac nije pogodio.

EPA-EFE/TOMS KALNINA
Tejlor Ročesti, plej Zvezde, tragičar susreta u Kaunasu

U neizvesnom susretu, domaćin je imao više sreće i zahvaljujući sjajnom pleju Kevinu Pengosu stigao do trijumfa pred punom dvoranom u Kaunasu. Crveno-beli imaju za čim da žale. Osim šuta za pobedu Ročestija, gosti su olako propustili prednost od +6 - 59:53 početkom poslednje četvrtine, kada je košem Jankovića Zvezda imala maksimalnu prednost.

ŽALGIRIS 78: Dejvis 10, Pengos 14, Tupan 2, Jankunas 15, Masiulis, Milakhnis 3, Micić 7, Arlauskas, Vajt 10, Kavalauskas 6, Valinskas, Ulanovas 11.

CRVENA ZVEZDA 76: Radičević 3, Dangubić, Lazić 5, Lazarević, Antić 17, Dobrić 4, Feldin 8, Janković 5, Ročesti 10, Lesor 6, Jovanović, Bjelica 18.

Ipak, tada na scenu stupa Kevin Pengos, koji je serijom 8:0 (dve trojke i polaganje) preokrenuo rezultat. Njemu se priključio Jankunas i Ulanovas i domaćin je imao sigurnu prednost u finišu. Četa Dušana Alimpijević nije se predavala, odnosno sjajni Pero Antić, koji je sa dve trojke uneo dramu u meč. Žalgiris je u finišu bio konfuzan, imali su domaćini prednost od 78:73, ali je Bjelica 15 sekundi pre kraja pogodio trojku. Veoma brzo Ulanovas je izgubio loptu, a Ročesti nije uspeo da kazni litvanskog šampiona i ostvari veliki brejk crveno-belih na startu sezonu u evro eliti.

Ročesti je bio slab, konfuzan, nesiguran, Feldin katastofalan u nastavku (bez poena), pa iskusni Pero Antić i Milko Bjelica bili su nedovoljni za pobedu u Kaunasu. Domaćin je fenomenalno izvodio slobodna bacanja, 17/18. Zvezda je bila oslabljena neigranjem Nemanje Dangubića, koji je bio u ekipi, ali nije ulazio u igru zbog povrede.

Nije loše, ali Zvezda može mnogo bolje... Sledećeg petka u "Pioniru" Zvezda dočekuje Barselonu.

40. minut - Pengos pogađa - 76:73.  Nije pogodio Antić, domaćin blizu pobede. Žalgiris vodi 78:73. Još 25 sekundi do kraja. Trojka Bjelice, 78:76. Još 15 sekundi do kraja, igraće se penal završnica. Ulanovas je izgubio loptu, 12 sekundi do kraja, Zvezda može do pobede. Ročesti promašuje šut za pobedu  - 78:76.
39. minut - Pero Antić pogađa trojku, 17 poena Makedonca, 74:73, još 75 sekundi do kraja. Drama!!!
38. minut - Četiri vezana poena Ulanovasa  - 74:68. Pero Antić drži Zvezdu u igri - 74:70. Micić je dobio petu ličnu grešku.
37. minut  - Antić pogađa trojku -  70:68, Jaskevičijus odmah traži tajm-aut. Drama u Kaunasu.
36. minut - Domaćin nije promašio nijedno slobodno bacanje - 14/14, + 7 za Žalgiris  - 69:62. Ročesti pogađa uz faul, ne da se Zvezda  - 69:65.
35. minut - Ročesti smanjuje - 64:62. Jankunas pogađa trojku - 67:62.
34. minut - Pengos pravi seriju 8:0, Žalgiris opet vodi 61:59. Vajt pogađa trojku, 11:1 serija domaćina -  64:60.
33. minut  - Bengos pogađa trojku, domaćin se vraća - 58:59. Alimpijević traži tajm-aut.
32. minut - Bengos smanjuje -  55:59.
31. minut - Janković pogađa, Zvezda na maksimalnih + 6 -  59:53.
ČETVRTA ČETVRTINA
30. minut - Posle tri četvrtine, vodi Zvezda - 57:53.
28. minut - Tvrd meč u Kaunasu, sa mnogo faulova, slobodnih bacanja, egal  - 51:51. Bjelica za vođstvo Zvezde - 51:53.
27. minut -  Bjelica najbolji u timu Zvezde, samo poen zaostatka za crveno-bele -  51:50.
26. minut -  Ročesti sa linije slobodnih bacanja smanjuje, opet je Zvezda u igri  - 51:48.
25. minut - Antić smanjuje prednost domaćina, osam poena iskusnog centra -  51:47.
24. minut  - Bjelica stigao do 11 poena, ne da se Zvezda - 47:45.
23. minut  - Radičević trojkom vraća Zvezdu u igru -  47:43.
22. minut - Dejvis zakucava za prednost domaćina od maksimalnih +7 -  47:40.
21. minut - Ročesti ima već tri lične greške, i mora da pazi u nastavku. Bengos povećava prednost Žalgirisa  - 45:40.
TREĆA ČETVRTINA
20. minut Prvi poen iz igre Ročestija, Zvezda se ne da - 41:37. Posle prvih 20 minuta, vodi Žalgiris - 43:40. Bjelica sa devet poena najefikasniji kod gostiju.
19. minut - Jankunas ne da prednost Žalgirisa - 39:35. Ulanovas za maksimalnih +6 domaćina  - 41:35.
18. minut - Druga trojka Feldina - 33:32. Neizvesno u Kaunasu, igra se koš za koš, domaćin vodi 35:33.
17. minut - Jankunas sa četiri bacanja posle faulova Jankovića odlepljuje domaćine na 33:29.
16. minut - Prvi poeni Micića preko Ročestija, serija domaćina - 29:26. Janković pogađa trojku  - 29:29.
15. minut - Serija 5:0 domaćina, trojka Uklanovasa, vode domaćini  - 25:24. Prvi poeni Ročestija, i to sa linije slobodnih bacanja - 25:26.
14. minut  - Zvezda opet vodi posle poena Bjelice sa linije slobodnih bacanja - 20:22. Novi poeni Feldina, Zvezda na + 4  - 24:20.
12. minut - Milakhnis pogađa trojku -  18:15. Feldin vraća trojku  - 18:18.
11. minut  - Bjelica zakucava - 15:15.
DRUGA ČETVRTINA
10. minut - Vajt pogađa trojku  - 15:13. Posle prve četvrtine, vodi Žalgiris - 15:13.
8. minut  - Ročesti nezapažen, ima već dve lične greške. Trojka Lazića, opet odi Zvezda 13:12.
6. minut - Antić precizan, 10:10.
4. minut - Žalgiris u seriji - 8:0, Dejvis raspoložen kod domaćina - 8:5. U igri je Antić umesto Lesora. Odmah trojka Antića - 8:8.
3. minut - Dejvis postiže četiri vezana poena - 6:5.
1. minut - Lesor poentira uz faul, dobar početak Zvezde - 0:2. Bjelica od tablu pogađa trojku  - 0:5. Tupan postiže prve poene za domaćina - 2:5.
PRVA ČETVRTINA - Utakmica je počela. Startna petorka Zvezde: Ročesti, Lazić, Dobrić, Lesor i Bjelica.
Uvek kada igra Žalgiris u Evroligi, dvorana je ispunjena do poslednjeg mesta. Više od 10.000 gledalaca u Kaunasu.

Zvezda je počela sezonu sa tri pobede u ABA ligi i sa optimizmom ide na noge litvanskom šamponu, za koji od ove sezone igra nekadašnji plej Zvezde Vasilije Micić.