Četvrtak 16. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Četvrtak 26.05.2016.
14:47
M. Đorđević - Vesti A

Stara himna za novu državu

U toku proboja Solunskog fronta 1918. godine, u Solun su sa ratišta, na dopust, pristizali saveznički oficiri. U taverni Kod Bele kule mogli su da popiju metaksu, ali su ovo piće krišom pili iz šoljica za kafu jer im je alkohol bio zabranjen. Zajedno su sedeli Englezi, Italijani, Rusi, dok su Francuzi i Srbi bili nerazdvojni, kao i na bojištu.

Arhiva
Solunski front: "Bože pravde" za podizanje morala

Jednom prilikom, dok je neki ruski oficir tražio "da svi piju za njegovu smrt", francuski i srpski su pevali jedan drugome: Francuz "Marseljezu", a Srbin njemu "Bože pravde". Savezničkim orkestrima se srpska himna toliko dopala da su je stavljali u repertoar, a srpski đaci u Francuskoj, Engleskoj i Rusiji su njome osvajali prve nagrade na takmičenjima horova.

Stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca posle Prvog svetskog rata označilo je kraj države Srbije i njene himne. Novu je komponovao Stanislav Binički, ali tako što su početak i završetak preuzeti iz stare. Tako je, odlukom koju je decembra 1919. godine potpisao ministar prosvete Kraljevine SHS, pesma "Bože pravde" još jedanput preuređena. Ovoga puta se iz nje izbacio pridev "srpski" i zamenio pridevom "naš".

Dok su reči "Bože pravde" od nastanka menjane mnogo puta, pa i pre no što je postala današnja srpska himna, melodija se nije menjala još otkad ju je pre skoro 150 godina komponovao Davorin Jenko, kao pesmu u komadu "Markova sablja".

Rodom Slovenac, a u duši veliki srpski rodoljub, Jenko je poslednjih decenija 19. veka bio jedna od glavnih muzičkih ličnosti Srbije tog vremena i veoma zaslužan za širenje muzičke kulture u Srbiji i oblikovanja nacionalnih osećanja Srba kroz muziku.

Ta njegova nastojanja hvalio je i veliki Stevan Mokranjac: "Volimo ga i volećemo ga uvek kao najboljeg od sviju Slovena muzičara koji su kod nas radili".

Pevali i Englezi

U Odesi, na smotri Srpsko-hrvatsko-slovenačkog dobrovoljačkog korpusa 1916. godine, svi vojnici zajedno su pevali "Bože pravde", a onda i hrvatsku himnu "Lijepa naša domovino" i slovenačku "Naprej, zastava slave". Iste godine "Bože pravde" pevala se i u molitvama za srpski narod u engleskim crkvama. Na proslavi Vidovdana rastureno je 30.000 prevoda srpske himne širom Engleske.




 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2024 © - vesti online